Za ogled dokumenta se morate prijaviti.
Input:

Pojasnilo DURS: Davčna obravnava napotenih delavcev in uporaba mednarodnih pogodb

20.3.2008, Vir: DURSČas branja: 10 minut

Pojasnilo davčnega organa objavljamo v celoti.

Pojasnilo DURS, št. 4217-55/2008, 20. 3. 2008

"Podjetje X d.o.o. zaposluje delavce, ki so napoteni na delo v tujino (Belgija, Nizozemska), in sicer gre za dve situaciji:

A. Rezidenti Slovenije (delavci s stalnim bivališčem ter središčem ekonomskih in osebnih interesov v Sloveniji) so zaposleni v slovenskem podjetju in opravljajo delo na ozemlju druge države (v Belgiji oziroma na Nizozemskem) in

B. Nerezidenti (delavci s stalnim bivališčem ter središčem ekonomskih in osebnih interesov v Bolgariji in na Poljskem) so zaposleni v slovenskem podjetju in opravljajo delo na ozemlju druge države (v Belgiji oziroma na Nizozemskem).

Zavezanec sprašuje:

  1. Ali so si zaposleni delavci po preteku 183 dni dela v EU, v Sloveniji dolžni urediti rezidentski status?
  2. Kakšna je davčna obravnava prejetih dohodkov oziroma kje so dohodki obdavčeni po preteku 183 dni dela v tujini (Belgija / Nizozemska)?
  3. Ali ima Slovenija z Belgijo oziroma Nizozemsko podpisane mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčenja dohodka in premoženja?

V zvezi z navedenim pojasnjujemo:

1. Rezidentski status

Rezidenti Republike Slovenije so od leta 2005 zavezani za plačilo dohodnine po t.i. »načelu obdavčitve po svetovnem dohodku«, kar pomeni, da so obdavčeni z dohodnino za vse dohodke, ne glede na to, ali jih dosežejo v oziroma izven Slovenije, nerezidenti pa od dohodkov, ki so pridobljeni v Sloveniji.

Davčna obveznost posameznika je torej odvisna od njegovega statusa (rezident, nerezident). Fizična oseba se šteje za rezidenta Slovenije (za davčne namene), če je izpolnjen kateri od naslednjih kriterijev (npr. ima uradno prijavljeno stalno prebivališče v Sloveniji, ima svoje običajno bivališče ali središče svojih osebnih in ekonomskih interesov v Sloveniji, je v kateremkoli času v davčnem letu prisoten v Sloveniji več kot 183 dni). Če fizična oseba po nobenem od navedenih kriterijev ni prepoznana kot rezident, se šteje za nerezidenta Slovenije (za davčne namene).

Glede na navedeno je

 
 Potrebujete pomoč?
Imate težavo z uporabo portala? Pišite nam.
Vaše sporočilo je bilo uspešno poslano.
Input:

Ta stran uporablja piškotke. Z nadaljevanjem brskanja po tej strani, brez spremembe pri nastavitvah vaših piškotkov, se strinjate z našimi pravili uporabe piškotkov.   V redu   Več o piškotkih